portal osiedli, dzielnic i miast
Primary Navigation


FAQFAQ    SzukajSzukaj    ProfilProfil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości    RejestrujRejestruj    ZalogujZaloguj   
www.MojeOsiedle.pl » Przy Rolnej - sprawy osiedlowe » Forum » MDM
Napisz nowy temat Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat     

MDM

Idź do strony 1, 2, 3    Następna     Odpowiedz do tematu    
Autor Wiadomość
KarolaISzymi 
   

Nowy na forum


Dołączył: Sob Sty 10, 2015 19:13
Posty: 2
Skąd: Poznań

PostWysłany: Sob Sty 10, 2015 19:21    Temat postu: MDM

Witajcie! Razem z narzeczonym jesteśmy na etapie podpisywania umowy na mieszkanie w drugim etapie jednak mamy pewną wątpliwość związaną z programem Mieszkanie Dla Młodych.
Czy są tutaj osoby z I etapu, które korzystały z MDM?
Czy mógłby nam ktoś napisać jak to wygląda jeśli podpiszemy umowę na mieszkanie w 2015 i kredyt będziemy brali w 2015 roku, a odbiór mieszkania nastąpi w 2016 roku? Czy wtedy będzie nas obowiązywał limit na 2016 rok? Będę wdzięczna za każdą odpowiedź Smile

Poza tym odwiedziliśmy dziś mieszkanie w I etapie i mamy kilka zdjęć jeśli byłby ktoś zainteresowany to proszę o mail.

Pozdrawiamy Smile
Darth07 
   

Stały bywalec


Wiek: 38
Dołączył: Pon Paź 28, 2013 11:42
Posty: 82
Skąd: z Poznania

PostWysłany: Sob Sty 10, 2015 20:44    Temat postu: Re: MDM

Pewnie większość kredytobiorców korzystających z MdM było w takiej samej sytuacji. My kredyt braliśmy w styczniu 2014 i w dacie podpisywania umowy obowiązywały nas limity ze stycznia 2014, czyli na I kwartał. Kredyt braliśmy w PKO BP, umowę deweloperską podpisywaliśmy jeszcze w październiku 2013 r., a mieszkanie odbieramy dopiero teraz Smile
Ceny na Rolnej i tak są poniżej limitów MdM, więc nie ma na co czekać Wink
Assiaa 
   

Forumowicz


Dołączył: Pią Lis 07, 2014 21:02
Posty: 112
Skąd: Poznań

PostWysłany: Sob Sty 10, 2015 22:28    Temat postu: Re: MDM

Dopłata MDM jest do ostatniej transzy za mieszkanie czyli nawet jeśli podpisujesz kredyt w np.2014 r., ale ostatnia transza zgodnie z umową deweloperską jest przewidziana np. na październik 2015r. to przyznana kwota MDM jest rezerwowana dla Ciebie w nastepnym roku czyli 2015. Można na stronie MDM sprawdzić, że w 2014 wydano tyle i tyle pieniędzy z programu, a tyle juz zarezerwowano na 2015 r.
MaciejMKRS 
   

Forumowicz


Wiek: 39
Dołączył: Pon Lut 03, 2014 13:28
Posty: 115
Skąd: Poznań

PostWysłany: Pon Sty 12, 2015 11:17    Temat postu: Re: MDM

Wszystkie limity, kwoty i wymagania formalne są wiążące na dzień składania wniosku. Jeżeli kredyt weźmiesz w Iszym kwartale 2015 roku, to na podstawie limitu z Igo kwartału 2015 roku obliczą Ci dofinansowanie i tą samą kwotę wypłacą nawet na początku 2016 roku.
Jeżeli uzyskasz kredyt w 2015, to bank wysyła taką informację do BGK, który automatycznie ściąga Twoje dofinansowanie z limitu na 2015, nieważne kiedy będzie je wypłacał(te pieniądze są już zarezerwowane dla Ciebie).Nawiązując do Przedmówczyni na stronie MDM jest informacja jaki limit został wykorzystany w 2014 "Z" czego kwota x będzie wypłacona w 2015 roku(ale już nie z jego puli).
Ciebie jako kredytobiorcę interesuje limit, metraż mieszkania i Twój stan cywilny na dzień składania wniosku o dofinansowanie.
Podobnie było ze mną: o kredyt występowałem jako singiel, ale w międzyczasie wziąłem ślub. Dofinansowanie wypłacono mi już po ślubie i akt własności także podpisze już nie jako singiel.
Tak samo z metrażem: dofinansowanie zostało wyliczone na podstawie projektowanej wielkości mieszkania, a w rzeczywistości jest ono mniejsze, ale nie wpływa to na wysokość Twojego dofinansowania.
Ze względu na wymienione wyżej, lekko zakręconą sytuację wielokrotnie dzwoniłem i pisałem do BGK i do Ministerstwa, gdzie dostałem jasną odpowiedź: wszystkie kwoty, liczby i sprawy formalne liczą się na dzień składania przez Ciebie wniosku o dofinansowanie, a ten składasz w banku razem z wnioskiem kredytowym - amenSmile.Pozdrawiam
KarolaISzymi 
   

Nowy na forum


Dołączył: Sob Sty 10, 2015 19:13
Posty: 2
Skąd: Poznań

PostWysłany: Pon Sty 12, 2015 12:18    Temat postu: Re: MDM

Dzięki wielkie za pomoc i rozwianie naszych wątpliwości. Smile
1login 
   

VIP


Wiek: 102
Dołączył: Wto Sty 20, 2015 11:39
Posty: 938
Skąd: z nieba

PostWysłany: Pon Mar 02, 2015 12:52    Temat postu: Re: MDM

Czy ktoś żyjący w związku nieformalnym będzie się meldować wraz ze swoim partnerem/partnerką korzystającym z dofinansowania MDM ?
brelok 
   

Forumowicz


Wiek: 40
Dołączył: Czw Lis 17, 2011 12:53
Posty: 133
Skąd: wrocka

PostWysłany: Czw Gru 08, 2016 8:04    Temat postu: Re: MDM

W Poznaniu dalej można kupować mieszkania w ramach MDM, a ich wybór wcale nie jest taki mały, sami zerknijcie tutaj - https://tabelaofert.pl/mieszkania-na-sprzedaz/poznan Dobre lokalizacje można ustrzelić na sensownych warunkach.
primouno 
   

Zaawansowany Forumowicz


Wiek: 43
Dołączył: Wto Gru 02, 2014 7:56
Posty: 330
Skąd: Poznań-Wilda

PostWysłany: Wto Maj 09, 2017 14:30    Temat postu: Re: MDM

Odkopię temat MDM Smile

Obecne przepisy dotyczące MDM uniemożliwiają wcześniejszą spłatę części lub całości kredytu bez konsekwencji ale gdy ja zaciągałem kredyt to takich zapisów w ustawie nie było. Teraz moje pytanie: czy jeżeli chciałbym nadpłacić część kredytu przed upływem 5 lat to czy poniosę z tego tytułu jakieś konsekwencje? Zdaje się, że prawo nie działa wstecz ale czy tak też jest w tym przypadku?

Zapytałem o to samo panią w banku PKO i mi odpowiedziała, że będę musiał zwrócić część otrzymanej dopłaty i na moim miejscu poczekała by jeszcze 2 lata z nadpłatą (kredyt zaciągałem 3 lata temu), choć wg mnie nie była w 100% pewna swoich słów. Ja ją rozumiem bo oczywiście przez te dwa lata bank na mnie zyska kilka ładnych tysięcy z tytułu odsetek.
Assiaa 
   

Forumowicz


Dołączył: Pią Lis 07, 2014 21:02
Posty: 112
Skąd: Poznań

PostWysłany: Wto Maj 09, 2017 18:10    Temat postu: Re: MDM

Ja tez jak pytałam o to PKO to powiedzieli, że obowiązują nowe przepisy, z czym się nie zgadzam. W przepisach przejściowych jest o tym mowa ( lub ustawie wprowadzającej czy jakoś tak- teraz dokładnie nazwy nie pamiętam). Pani w PKO powiedziała ze mogę napisać zapytanie i oni przeslą to do ich prawników celem wyjaśnienia.
primouno 
   

Zaawansowany Forumowicz


Wiek: 43
Dołączył: Wto Gru 02, 2014 7:56
Posty: 330
Skąd: Poznań-Wilda

PostWysłany: Wto Maj 09, 2017 19:15    Temat postu: Re: MDM

Jestem ciekaw ich odpowiedzi. Ja też się z tym nie zgadzam ale nie jestem prawnikiem i wolę nie ryzykować utraty dopłaty.
Assiaa 
   

Forumowicz


Dołączył: Pią Lis 07, 2014 21:02
Posty: 112
Skąd: Poznań

PostWysłany: Wto Maj 09, 2017 21:49    Temat postu: Re: MDM

Proponuję spróbować, ja temat odpuściłam aktualnie.
1login 
   

VIP


Wiek: 102
Dołączył: Wto Sty 20, 2015 11:39
Posty: 938
Skąd: z nieba

PostWysłany: Śro Maj 10, 2017 9:56    Temat postu: Re: MDM

Nowelizacja ustawy dotyczy tych, którzy brali kredyt i dofinansowanie po wejściu nowelizacji.

W bankach mało wiedzą. Jest rotacja, szeregowy pracownik nie chce brać na siebie odpowiedzialności, proponują skontaktować się z BGK bo to oni są od przyznawania dofinansowania a ci odpisują, że to zależy od banku bo to on udziela kredytu.

Co zrobić ? Zadzwonić do placówki banku i prosić o rozmowę z kierownikiem bądź dyrektorem placówki w celu rozmowy nt. nadpłaty kredytu sprzed nowelizacji ustawy.

Cytat:
http://mieszkaniedlamlodych.com/program-mieszkanie-dla-mlodych-najczestsze-pytania-zwiazane-z-kredytem-cz-1/

– Czy mogę nadpłacić lub spłacić wcześniej kredyt objęty programem MDM?

Oczywiście. Program nie przewiduje żadnych sankcji z tytułu wcześniejszej spłaty kredytu. Proszę jedynie uważać na zapisy w umowie z bankiem dot. prowizji za wcześniejszą spłatę.

Uwaga – po wejściu w życie nowelizacji programu MDM nadpłata kredytu w ciągu pierwszych 5-ciu lat od momentu przeniesienia własności mieszkania, w kwocie większej niż kwota przyznanego dofinansowania będzie się wiązała z koniecznością zwrotu części dofinansowania.


Czyli I etap jak brał MDM to nie miał tego zapisu i obowiązują go "stare zasady". Należy tylko pamiętać, że nie wolno mieszkania sprzedać do 5 lat.

W rozmowie z bankiem poproście o podstawę prawną na piśmie o tym, że osoby biorące kredyt z MDM przed nowelizacją tracą część dofinansowania jeżeli kwota nadpłaty przekracza kwotę dopłaty.

Reasumując.
Nie warto odpuszczać tematu. Trzeba naciskać na bank aby się zorientowali. Wiem, że można zrobić nadpłatę ale przed dokonaniem zlecenia takiej operacji najlepiej mieć blachę pod tyłek z banku.

Zawsze możecie napisać do Ministerstwa Rozwoju z zapytaniem czy beneficjentów MDM sprzed nowelizacji obejmują zapisy po nowelizacji. I prosić o odpowiedź na piśmie podpisane przez osobę decyzyjną.

PS. przy wejściu nowelizacji ustawy MDM bank nie zmieniał w umowie zapisów dot. nadpłaty ani całkowitej spłaty. Czyli obowiązuje umowa podpisana sprzed nowelizacji. Jeżeli ktoś ma PKO bo widzę, że tak piszecie to najlepiej dzwonić do PKO na os. Bolesława Śmiałego.
1login 
   

VIP


Wiek: 102
Dołączył: Wto Sty 20, 2015 11:39
Posty: 938
Skąd: z nieba

PostWysłany: Śro Maj 10, 2017 21:11    Temat postu: Re: MDM

http://www.forum-kredytowe.pl/f134/calkowita-splata-kredytu-mdm-po-nowelizacji-ustawy-96780.html tutaj o przypadku PKO
primouno 
   

Zaawansowany Forumowicz


Wiek: 43
Dołączył: Wto Gru 02, 2014 7:56
Posty: 330
Skąd: Poznań-Wilda

PostWysłany: Śro Maj 10, 2017 21:19    Temat postu: Re: MDM

Dzięki 1login. Chyba za słabo przeszukiwałem internety Wink
1login 
   

VIP


Wiek: 102
Dołączył: Wto Sty 20, 2015 11:39
Posty: 938
Skąd: z nieba

PostWysłany: Czw Maj 11, 2017 8:56    Temat postu: Re: MDM

Ale należy wpierw dobrze przeczytać swoją umowę kredytową z bankiem czy nie ma tam innych zapisów.

Większość umów w PKO miało zapis, że do 3 lat jest prowizja za nadpłatę. Po 3 latach można nadpłacać bez prowizji ale całkowita spłata to 2% od kwoty ale min. 200 zł. Czyli de facto można np. spłacić prawie wszystko, zostawić sobie 100 zł do całkowitej spłaty a w następnym miesiącu zlecić spłatę całkowitą i wtedy pobierają resztę długu i 200 zł prowizji czyli razem 300.

Z jednej strony banksterstwo zawsze będzie robić pod górkę i słownie dezinformować (bo na papierze to już nie mogą) ale z drugiej strony są częste rotacje na stanowiskach i kompetencje szeregowego pracownika nie zawsze są takie jakie byśmy oczekiwali od pracownika banku.
Odpowiedz do tematu Strona 1 z 3 Idź do strony 1, 2, 3    Następna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat


 
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Możesz zmieniać swoje posty
Możesz usuwać swoje posty
Możesz głosować w ankietach

Portal www.MojeOsiedle.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników serwisu. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Copyright © www.MojeOsiedle.pl 2001-2024   Forum Dyskusyjne MOJE OSIEDLE, DZIELNICA i MIASTO
Załóż forum  |   Kontakt  |   O nas  |   Regulamin   |  Reklama